Polska awansuje w rankingu najbardziej konkurencyjnych gospodarek świata (2024)

Singapur zajął pierwsze miejsce w IMD World Competitiveness Ranking 2024. To zestawienie, sporządzane przez szwajcarski Instytut Rozwoju Zarządzania (IMD, Institute for Management Development), które mierzy zestawieniu mierzącym konkurencyjność państw, obejmującym głównie kraje z Europy, obu Ameryk, oraz nieliczne państwa półkuli południowo-wschodniej.

Singapur awansował o trzy miejsca w porównaniu do rezultatów z 2023 r. Zdetronizował Danię, która tym razem uplasowała się na trzeciej lokacie. Drugie miejsce zajęła Szwajcaria, która awansowała o jedno oczko. Sukces Singapuru przepisywany jest bardzo wysokim wynikom w zakresie efektywności rządów i efektywności biznesowej oraz jakości infrastruktury.

Do sporządzenia rankingu, w którym zawarto 67 państw, badacze wykorzystali 164 wskaźniki statystyczne, które podzielili na cztery główne obszary: wyniki gospodarcze, infrastruktura oraz efektywność rządu i biznesu. Badacze korzystają z danych takich organizacji jak Bank Światowy, Międzynarodowy Fundusz Walutowy i Euromonitor International. Uwzględniają także wyniki ankiety przeprowadzonej wśród ponad 6600 menedżerów z całego świata.

W pierwszej dziesiątce rankingu sześć pozycji zajmują przedstawiciele Europy, w tym trzy miejsca w pierwszej piątce. Irlandia zajęła czwarte miejsce, Hongkong piąte, Szwecja szóste, Zjednoczone Emiraty Arabskie siódme, Tajwan ósme, Holandia dziewiąte, a Norwegia dziesiąte.

Czytaj także w BUSINESS INSIDER

Gospodarka Inflacja prędko nie odpuści, RPP nie poluzuje. Prognozy największego polskiego banku środa 13:14 | MR Gospodarka Polski rynek pracy łapie zadyszkę. Na ile prawdopodobny jest czarny scenariusz? czwartek 12:58 | MR

Powyższe zestawienie pokazuje, że w pierwszej dziesiątce znaleźli się przedstawiciele Azji, ale nie są to największe gospodarki tego kontynentu. Chiny znalazły się na 14. lokacie, Korea Południowa na 20., Japonia na 38., a Indie na 39. Na 12. miejscu znalazły się USA, Australia na 13., Kanada na 19., Wielka Brytania na 28., zaś Francja na 31. Izrael uplasował się na 22. lokacie.

Polska awansowała wobec poprzedniego zestawienia o dwa miejsca i zajęliśmy 41. miejsce. To nasz najlepszy wynik od czterech lat: w 2020 r. byliśmy na 38. pozycji, zaś w 2022 r. byliśmy na 50. miejscu. Nieznacznie "przegraliśmy" m.in. z taką potęgą jak Japonia i silną europejską gospodarką, jaką jest Hiszpania. Wyprzedziliśmy zaś Włochów, czyli trzecią co do wielkości gospodarkę strefy euro.

Polska awansowała dzięki poprawie w zakresie wydajności gospodarki (skok na 19. miejsce z 25. w 2023 r.), poprawie efektywności rządu (na 44. lokatę z 54.) i nieznacznemu polepszeniu infrastruktury (38. miejsce vs 39. przed rokiem). Pogorszenie nastąpiło w zakresie efektywności biznesu (spadek na 46. lokatę z 43.).

Jak wypadliśmy na tle państw z naszego regionu? Raczej przeciętnie. Niemcy spadły o dwa miejsca, na 24. pozycję. Czechy, choć zanotowały spadek wobec 2023r. aż o 11 lokat, uplasowały się wyżej niż my, bo na 29. Pozycji. Litwa, po awansie o dwa oczka, weszła na 30. miejsce. Estonia osunęła się o siedem pozycji, na 33. Łotwa zyskała sześć miejsc i wkroczyła na 45. lokatę. Rumunia spadła o dwa, Węgry o osiem, a Słowacja o sześć pozycji, co dało im odpowiednio 50., 54. i 59. miejsce.

Polska awansuje w rankingu najbardziej konkurencyjnych gospodarek świata (4)

Eksperci IMD stwierdzili, że ​​konkurencyjność gospodarki należy mierzyć nie tylko produktem krajowym brutto i produktywnością. Istotne są bowiem również aspekty polityczne, społeczne i kulturowe. "Rządy odgrywają kluczową rolę w tworzeniu środowiska charakteryzującego się wydajną infrastrukturą, instytucjami i politykami, które promują zrównoważone tworzenie wartości przez firmy" – stwierdzono.

Arturo Bris, profesor finansów i dyrektor w IMD, powiedział w rozmowie z "Frankfurter Allgemeine Zeitung", że w małych gospodarkach — takich jak choćby Szwajcaria czy Dania — znacznie łatwiej jest osiągnąć konsensus polityczny niż w dużych krajach, takich jak Stany Zjednoczone czy Niemcy.

Jednocześnie kraje te skorzystały na dobrym dostępie do dużych rynków, na które eksportują wiele towarów. Mały rozmiar nie jest sam w sobie gwarancją sukcesu. Szwajcaria jest bardzo innowacyjnym krajem, który przyciąga mnóstwo kapitału i talentów z zagranicy, a jednak tak jest również w sektorze publicznym i prywatnym walczą o wystarczająco szybkie przyspieszenie transformacji cyfrowej. Szwajcarzy radzą sobie szczególnie dobrze w obszarze infrastruktury, co nie jest zaskoczeniem dla nikogo, kto kiedykolwiek podróżował pociągiem po Szwajcarii — mówił Bris.

Z kolei Niemcom jego zdaniem brakuje zwinności i szybkości, zwłaszcza w porównaniu z wschodzącymi regionami gospodarczymi Azji. Ponadto wojna na Ukrainie w ciągu ostatnich dwóch lat odcisnęła wyraźne piętno na niemieckiej gospodarce i konkurencyjności (np. z powodu skokowego wzrostu cen energii, a tamtejsza gospodarka mocno nastawiona była na tani gaz z Rosji).

Ocenił, że najbardziej konkurencyjnymi gospodarkami przyszłości będą te, które trafnie przewidzą zmieniający się kontekst globalny i dostosują się do niego, tworząc jednocześnie wartość i dobrobyt dla swoich obywateli. Dzięki temu będzie on również zrównoważony.

Polska awansuje w rankingu najbardziej konkurencyjnych gospodarek świata (2024)
Top Articles
Latest Posts
Article information

Author: Velia Krajcik

Last Updated:

Views: 5704

Rating: 4.3 / 5 (54 voted)

Reviews: 85% of readers found this page helpful

Author information

Name: Velia Krajcik

Birthday: 1996-07-27

Address: 520 Balistreri Mount, South Armand, OR 60528

Phone: +466880739437

Job: Future Retail Associate

Hobby: Polo, Scouting, Worldbuilding, Cosplaying, Photography, Rowing, Nordic skating

Introduction: My name is Velia Krajcik, I am a handsome, clean, lucky, gleaming, magnificent, proud, glorious person who loves writing and wants to share my knowledge and understanding with you.